Hamas’tan ateşkes açıklaması: Her şey başa dönebilir

İsrail tanklarla girdiği Gazze kent merkezini yoğun bombardıman altında tutarken Hamas lideri İsmail Haniye, saldırının ateşkes görüşmelerini tehlikeye soktuğunu söyledi.

Pazar gününü Pazartesi’ye bağlayan gece Gazze kent merkezini havadan ve topçu birlikleriyle bombardıman altında tutan İsrail ordusu dün tanklarla üç ayrı koldan kent merkezine girdi ve sivillere kentten ayrılmaları talimatı verdi.

İsrail’in yeni saldırıları, Hamas’ın geçen hafta önemli tavizler vermesi üzerine ABD’nin İsrail-Hamas savaşını durduracak ateşkes için çabaları hızlandırmasının ardından gerçekleşti.

Hamas lideri dün akşam yaptığı açıklamada saldırıların görüşmeleri çıkmaza sokmaya yönelik olduğunu belirterek arabuluculara İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu kontrol altına alma çağrısında bulundu. Haniye saldırı hakkında, “Müzakere sürecini tekrar başa döndürebilir. Netanyahu ve ordusu bu sürecin çöküşünün tüm sorumluluğunu taşıyacak” dedi.

Gazze kentinin büyük bölümü Ekim ayından bu yana süregelen İsrail bombardımanında yerle bir oldu. İsrail ordusu ile Hamas militanları arasında kent merkezinde çatışmalar devam ederken, sivillerin büyük bölümü kenti terk etti.

Hamas ve birlikte hareket eden İslami Cihad militanlarının İsrail güçlerine saldırılarında sivil altyapıya saklandığını belirten İsrail ordusu ise 30’dan fazla militanı etkisiz hale getirdiğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir